ONLINE rezervace prohlídky
Hrady a zámky - Termíny prohlídek - Homepage - Kontakty - E-shop
Zámek
Tisk

Postava

Lata Brandisová a její osud

Řitecký hrabě Brandis neměl ani tak požehnáno na statcích vezdejších jako na dětech, měl jich devět. Dva syny a sedm dcer. Opravdovou předností a také radostí, oproti jiným šlechtickým dětem byla jízda koňmo. Všichni se tomuto jezdeckému umění záhy naučili, což jim umožnila záliba jejich otce, který měl vlastní chov jezdeckých koní. A tak byli častokrát pozorováni, jak dlouhá řada jezdců na koních uhání po silnici od Řitky směrem k Černolicím nebo k Mníšku. Tomuto krásnému sportu zůstala věrná komtesa Lata Brandisová, velkostatkářka a jedna z hraběcích dvojčat, která vyhrála na dostizích v Pardubicích v roce 1937 první cenu 100.000,- korun.

Už jako malé dítě měla příležitost u přátel a známých poznávat různé koně a stáje. V sedmi letech si směla sednout na koně svého otce, když se vrátil po delší jízdě a kůň byl unaven. V osmi letech směla se sestrou Kristinou konat větší jízdy, s ní navštěvovala v mladých letech všechny koňské závody v širém okolí. Její láska ke koním rostla a jako magnet ji přitahovalo jezdecké kolbiště a dostihové dráhy. Ve dvacetičtyřech letech byla často v Chuchli, kde ráno jezdila a pracovala s koněm. Když ji rychlost na rovině neu-spokojovala, pozval ji bratranec Radoslav Kinský do Chlumce. Tam zajížděla klisnu Nevěstu.

Ve Velké pardubické startovala poprvé v roce 1927 na Nevěstě, měla tři pády a umístila se ještě na pátém místě. V roce 1930 a 1931 startovala s Norbertem a byla čtvrtá a třetí. V roce 1933 s Normou třetí, pak v roce 1934 dokonce druhá. V roce 1935 pátá a konečně v desátém roce závodění 1937 se stala vítězkou Velké pardubické, její jméno a vítězství s plavou klisnou Normou je navždy zapsáno v dlouhém sloupci vítězů Velké pardubické. Je jedinou ženou, která v tomto závodě zvítězila.

Přes válku si udržovala formu sportováním, ježděním v jízdárně. V roce 1946 je opět v sedle , ale pardubický závod s koněm Nurmim nedokončila. Stejně tak skončila v roce 1947, kdy na nezkrotném Othellovi měla smolný pád a ze závodiště putovala přímo do pardubické nemocnice, to jí bylo již 52 let. Naposledy startovala v roce 1949 v Kinského memoriálu a hromadný pád na Hadím příkopu jí způsobil tak vážné zranění, že musela svou závodní kariéru ukončit.

Lata Brandisová se narodila 26.6.1895 v Oumoníně u Kutné hory. Brandisovi opustili Oumonín a převzali po babičce dvůr v Čísovicích a dva dvory na Řitce. Rodina Brandisových se hlásila k české národnosti. Za okupace byla na jejich statky uvalena národní správa, protože se nepřihlásili k Němcům. Brandisovi byli známi také svou samaritánskou činností. Nenarodilo se dítě v obci, ke by nebyla hraběnka nebo její dcery, při těžkém onemocnění člověka probděl s ním hrabě mnohdy celou noc.

Lata Brandisová umírá 12.5.1981 v Rakousku, kde byla na návštěvě u příbuzných ve věku nedožitých 86 let.

(Podle knihy Městečko pod Skalkou a časopisu Zpravodaj městečka pod Skalkou 1981)

UPOZORNĚNÍ: vzhledem k plánované rekonstrukci zámku, bude 13. komnata na zámku Slatiňany od 5.9.2016 do odvolání nepřístupná! Prohlídky s žokejkou Latou probíhají bez omezení dle harmonogramu.