ONLINE rezervace prohlídky
Hrady a zámky - Termíny prohlídek - Homepage - Kontakty - E-shop

Aktuality

Objekt: Stránka: Aktuality Datum: 25.5.2013

Lešanský program ve zdejší aréně je naplánován na dopolední i odpolední hodiny. Areál bude veřejnosti otevřen v půl desáté dopoledne, hlavní program začíná v 10.30. V celkem osmi dynamických ukázkách projede před zraky diváků minulá i současná technika Armády České republiky; historické exponáty pocházejí ze sbírek VHÚ.

Celý den bude uveden přeletem vrtulníku Mi-17. V první ukázce se představí technika meziválečného Československa a Malé dohody, včetně tanku LT-38. V následující části vjede do arény několik exemplářů techniky z období Varšavské smlouvy, následovat bude ukázka kolové techniky Armády České republiky.

Ve čtvrté ukázce se v aréně sjedou čtyři zástupci mechanizovaného vojska – obrněný transportér OT-64, dvě verze bojového vozidla pěchoty BVP-1 a BVP-2 a také současný obrněný transportér Pandur.

V sekci tankového vojska bude k vidění tank T-55, který patřil k nejpočetnějším tankům v celé historii československé armády. Dále to bude tank T-72 a jeho současná modernizovaná verze T-72 M4CZ.

Dělostřelecké vojsko bude zastupovat v šesté ukázce samohybná houfnice 122 ShH 2S1 Gvozdika, ale také moderní houfnice 152 ShKH vz. 77 DANA. Ženijní vojsko v následující ukázce zastoupí minový ukladač MU-90 se sbírek VHÚ i odminovací komplet BOŽENA 5 Armády České republiky.

V sedmé části věnované protiletadlovému vojsku vjede do arény tzv. ještěrka, neboli 30 mm protiletadlový komplet, ale také pásový prostředek protivzdušné obrany 9K35mm STRELA-10 M. V závěrečné osmé ukázce se pak předvede v jízdě několik strojů, které využívají či využívali vojáci AČR v zahraničních misích: Toyota Hilux, legendární HMMWV „humvee“, Land Rover Kajman, obrněné vozidlo Iveco a další.

Vedle dynamických ukázek si budou moci diváci ve statických ukázkách prohlédnout další desítky strojů a techniky AČR. Kromě toho bude probíhat několik ukázek výcviku služebních psů z Veterinární základny Chotyně. V aréně se také odehraje bojová ukázka činnosti AČR v misích, kterou provede rota aktivních záloh Středočeského kraje. Na programu se podílejí i kluby vojenské historie, např. KVH Gardekorps.

Program s přesným výčtem jednotlivých exponátů a podrobným časovým harmonogramem přineseme v nejbližších dnech.

Lešanský areál je dostupný automobilem, parkování je možné před areálem na parkovišti a také na louce u areálu. Na místo je možné dostat se i prostřednictvím železnice, z Prahy pojede vlak z Hlavního nádraží přes nádraží Vršovice a Braník. Je možné dorazit i na kole.

Divákům a návštěvníkům bude k dispozici i celá lešanská stálá expozice, která ukazuje vývoj pozemní techniky od konce 19. století až do dnešních dní. Diváci budou mít k dispozici i občerstvení, pro děti je připraven dětský koutek. Prodávat se budou předměty spojené s vojenskou tematikou. Vstup na celý otevírací den v Lešanech je ZDARMA.